Cinnamomum aromaticum cortex plv. . Nejdůležitější obsahovou látkou skořicové kůry je silice, která obsahuje aldehyd kyseliny skořicové, phellandrin a eugenol. Dále ve skořici nacházíme třísloviny, pryskyřice a bezdusíkaté extraktivní látky nejednotné povahy, slizy a další látky. Skořice je jeden z nejdůležitějších léků ayurvédy. V tradiční čínské medicíně vyrovnává harmonii elementů jang a jin. Skořicové víno: 15g skořice a 2 kusy hřebíčku na 1 litr červeného vína, 7 dní vyluhovat. 1 polévkovou lžíci přelít 5 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 2 min. vyluhovat 15 min. popíjet 3x denně. Milota s.r.o., Záhumení 168, 74285 Vřesina, , Česká republika
Cinnamomum aromaticum cortex plv. Najdôležitejšiou obsahovou látkou škoricovej kôry je silica, ktorá obsahuje aldehyd kyseliny škoricovej, phellandrin a eugenol. Ďalej v škorici nachádzame triesloviny, živice a bezdusíkaté extraktívne látky nejednotnej povahy, slizy a ďalšie látky. Škorica je jeden z najdôležitejších liekov ayurvédy. V tradičnej čínskej medicíne vyrovnáva harmóniu elementov jang a jin. Škoricové víno: 15g škorice a 2 kusy klinčekov na 1 liter červeného vína, 7 dní vylúhovať. 1 polievkovú lyžicu preliať 5 dcl studenej vody, priviesť do varu, variť 2 min. vylúhovať 15 min. popíjať 3x denne.
Cinnamomum cassia Blume
Cortex cinnamomi chinensis, Cassia lignea kůra skořicovníku čínského
Škoricovník čínsky r Gemeiner Zimtbaum Cinnamon Tree
Čínská skořice obsahuje 1-3% silice, která má drsnější pach než cejlonská. Její hlavní složkou je opět skořicový aldehyd (75-90%), potom ale o-metoxyskořicový aldehyd, který jí dodává zvláštní pach. Proti cejlonské skořici má i vyšší obsah tříslovin a slizu. Dále je v silici obsažen phellandrin a eugenol.
Skořici podáváme samostatně formou tinktury, případně mletou korovou drogu vmícháváme do čajových a kořenících směsí. Ze skořice lze přirozeně připravovat nálev nebo odvar, ale nejvhodnější lékovou formou je tinktura, která je i lékárensky běžně dostupná. Průměrné dávkování činí 4krát denně 20-25 kapek.
Skořice se získává i z jiných druhů rodu Cassia – především ze skořicovníku jávského – Cassia burmanii Blume. Je to tzv. Padang-cassia, která připomíná cejlonskou skořici, jenže má vyšší obsah slizu. Tzv. saigonská skořice – podobná čínské, ale sladší – pochází z druhu Cassia loureirii Ness. Skořice z Cassia culilawan má plochý tvar a voní jako hřebíčky. Z divoce rostoucích druhů skořicovníku cejlonského pochází tzv. seychellská skořice.
Skořicovník čínský je statný tropický strom, dorůstající výšky i přes 10 metrů, s listy světle zelenými, vonnými, poněkud uzšími a delšími, než u skořicovníku cejlonského. Kůru má drsnou, rozpukanou, popelavě šedou. Květy jsou drobné, žlutavé, nenápadné a vytvářejí vrcholičnaté svazečky a řídká, latnatá květenství. Nezralé dužnaté plody tohoto druhu mají velmi příjemné aroma. Sbírají se těsně po odkvětu, suší se a přicházejí na trh jako tzv. kassiový květ. Někdy se skořicovník pěstuje v podobě většího keře.
Silice se získává ze skořicovníku čínského, stromu rozšířeného hlavně ve Vietnamu a v jižní Číně. Dále se pěstuje na Cejlonu, Jávě, Sumatře a v dalších tropických oblastech.
Drogu tvoří kůra 6-10-letých stromů, nedokonale oškrabaná, zbavená korku a části kůry. Jako Cassia vera se označuje čínská skořice dobré kvality, Cassia lignea je směs s nižší kvalitou. (EAN: 8594056695300)
Reviews
There are no reviews yet.