Herniaria glabra herba. . V droze lze nalézt kyselinu herniarovou, která má povahu saponinu, neutrální herniarin, což je derivát oxykumarinu. Doporučujeme bylinu přednostně užívat ve směsích. Čaj na močové kameny: nať průtržníku 40g, nať rdesna blešníku 20g, nať máčky polní 20g, kořen libečku 10g, květ petrklíče 10g. Dále flavonoidní glykosidy, třísloviny, silici, alkaloid paronichin, kyseliny glykolovou a glycerolovou, neutrální saponin, metyléter umbelliferonu a další látky. 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vařit 2 min. vyluhovat 10 min. popíjet 3x denně. Milota s.r.o., Záhumení 168, 74285 Vřesina, , Česká republika
Herniaria glabra herba. V droge možno nájsť kyselinu herniarovou, ktorá má povahu saponínu, neutrálne herniarin, čo je derivát oxykumariny. Odporúčame bylinu prednostne užívať v zmesiach. Čaj na močové kamene: vňať Prietržník 40g, vňať horčiaky štiavolistý 20g, vňať žraloky poľné 20g, koreň ligurčeka 10g, kvet prvosienky 10g. Ďalej flavonoidné glykozidy, triesloviny, silicu, alkaloid paronichin, kyseliny glykolovú a glycerolové, neutrálne saponín, metyléter umbelliferonu a ďalšie látky. 1,5 čajovú lyžičku preliať 3 dcl vriacej vody, variť 2 min. vylúhovať 10 min. popíjať 3x denne.
Herniaria alpestris, Herniaria fruticosa, Herniaria arenaria la glabra, Herniaria vulgaris var. glabra
Herba herniariae Nať průtržníku lysého
Husí mýdlo, úplavník, stozrnko, boľševník, chadrapatka, kankalin, kaška, kaštičky, kropáč, kýlová bylina, mrtvičná zelina, malý truskavec, mejdlíčko, piesočník, rozchodníček, stozrníčko, tržné koření, zober ma nič, zrniečko, kejlová bylina, hejlová bylina, truskavec menší, stozrno Prietržník holý Kahles Bruchkraut, Bruchkraut Gryžnik gladkij Glabrous Rupture-Wort Polonicznik nagi
V rostlině je přítomen neutrální saponin (asi 3%), též kyselý saponin – kyselina herniarová, resp. glykosid kyseliny kvilajové (asi 0,4%). Oba mají velkou hemolytickou účinnost. Příčinou příjemného pachu drogy jsou kumariny – herniarin (oxykumarinový derivát – metyléter umbeliferonu) a umbeliferon. Přítomny jsou i flavonoidní glykosidy (asi 1,5% hyperozidu), potom glykosidy kvercetinu a izoramnetinu, třísloviny a silice (0,06%), triterpenové saponosidy, antokyany, ale i nepříjemně páchnoucí alkaloid paronychin (jeho existence je nověji popírána) a organické kyseliny (kyselina glykolová a glycerolová).
Doporučuje se bylinu užívat přednostně ve směsích, zvláště v urologických indikacích, abychom podávané množství čaje mohli zvýšit z 4krát denně 0,2 litru na 4krát denně 0,3 litru. V těchto dávkách není vhodné podávat samotný čaj z průtržníku, protože obsahové látky nejsou zcela nevinné. Diuretický účinek drogy zvyšují kombinace s kořenem jehlice, s kořenem celeru nebo petržele, s březovým listem, s drcenými jalovčinkami. Pro zesílení protizánětlivého účinku kombinujeme drogu se zlatobýlem, listem medvědice, semenem lichořeřišnice či s květem vřesu. Působení na rozpad močových kaménků zvyšuje kombinace se rdesnem ptačím, rdesnem blešníkum, s přesličkou, květem petrklíče, s natí máčky, s natí lomikamene, s kořenem libečku.Dávkují se 2 kávové lžičky na šálek záparu. Pije se 2-3x denně (nebo 2 lžičky na šálek vody, nechat krátce převařit a 10 minut přikryté postát). Dle ČsL 3 je jednotlivá dávka per os v odvaru 1,5 g.Nebo:Zápar se připravuje z 0,5-1 lžíce drogy na 2,5 dl vody (pije se po trošce 2-4x denně mezi jídlem). Zpravidla se však nať kombinuje. Zásadně se kombinují drogy s podobnými účinky.Nebo:Pro lepší využití kyselého saponinu se doporučuje přidat do záparu z drogy trochu jedlé sody (natrium hydrogencarbonicum).Nebo:Dávky na zápar při onemocněních močových cest se pohybují od 2 do 8 g na den, přelít vroucí vodou a po 10 minutách scedit. Připravuje se pro každé užití čerstvý nálev.Při zánětech močových cest se droga kombinuje s stejnými díly Folium uvae ursi, Radix seu Herba levistici a Semen lini (3 lžičky čajoviny na 2 sklenice vody, čajovinu nejprve dát do polovičního množství vody a potom macerovat za studena 8 hodin: po přecezení připravit zápar s duhou polovinou vody a výluhy slít). Užívá se 3-4x denně po 1/2 sklenice).Odvar se připravuje z jednotlivé dávky 1,5 g.Nejúčinnější lékovou formou je lihovodný roztok. V urologických indikacích podáváme obvykle 4krát denně 0,2 litru. Připravujeme nálev nebo jen krátce, 2 minuty vařený odvar a na každou dávku přidáváme 1 kávovou lžičku tinktury. V jiných indikacích se doporučuje podat 2 až 3krát denně 0,2 litru.
Rovnocennou drogu poskytuje průtržník chlupatý (huňatý) – Herniaria hirsuta L., který roste na podobných místech a má podobné léčebné upotřebení.
Naťová droga se může zaměnit za nať truskavce ptačího – Polygonum aviculare L., která však nemá pach, je mohutnější, má článkovanou nať a liší se stahující chutí. Je třeba dávat pozor i na podobný druh „prietržník sivý“ – Herniaria incarna L., který má více méně vystoupavou nať.
Drobná trvalá (jednoletá – pramen 3. a 213.) bylina s rozprostřenými, hustě rozvětvenými natěmi dlouhými 5-15 cm, s téměř sedícími, malými, podlouhlými protistojnými listy. Je velmi řídce ochlupená až holá. Květy má pažní, velmi drobné, seskupené asi po 10 v klubkovitých vidlicích. Kvete v červnu-říjnu. Plody jsou kulaté tobolky. Zvadlá nať se od průtržníku chlupatého liší tím, že nevoní po kumarinu.
Roste na píscích a písečných půdách s dostatkem dusíku a nízkou spodní vodou od nížin po horský stupeň. Tam pak roste jako plevel. Bývá to v blízkosti řek, potoků, písčitých rybníků, na pastvinách a v písčitých polích. U nás roste hlavně v povodí Vltavy a Lužnice, hlavně v prostoru mezi Kamýkem nad Vltavou a Sedlčany (okres Příbram). Dobře snáší sucho i vlhko.
Protože rostlina je vázána na poměrně atypické půdní podmínky, byly s jejím obstaráváním vždy obtíže. Asi proto byla v čajovinách nahrazena jinými močopudnými drogami. Byly konány i pokusy s pěstováním, dařilo se však opět jen tam, kde roste jako plevel. Jinak na založení průtržníkové kultury je třeba vynaložit značnou péči a uplatnit pěstitelské zkušenosti. Pěstování průtržníku je velmi snadné. Zvlášť dobře se mu daří na písečných půdách, tedy tam, kde ho najdeme i volně. Pěstuje se ze semen, která se prostě na přirozeném stanovišti rozhodí. Další péče není třeba. Sbírá se celá nať i s kořeny v době květu, tedy od července a září. Rozprostře se do tenkých vrstev a rychle suší na teplých sýpkách nebo v sušárnách. Usušený průtržník je žlutozelený, průtržník chlupatý kalně zelený.
Předmětem sběru je nať obou druhů. Sbírá se celý plazivý stonek v době kvetení rostliny (asi od června do září), a to odřezáváním nad zemí. Bylo zjištěno, že nejvíc obsahových látek má rostlina v době kvetení a že obsah stoupá v závislosti na teplotě (k jihu stoupá).
Důkladně očistěná nať se rychle suší v tenkých vrstvách na stinných a vzdušných místech. Když se suší umělým teplem, teplota nesmí přestoupit 35°C. Droga z průtržníku chlupatého začne při vadnutí vonět kumarinem, zatím co z průtržníku holého nepáchne. Poměr seschnutí je asi 5:1. Skladovanou drogu je třeba chránit v dobře uzavřených obalech před světlem a vlhkem. Bylo zjištěno, že i v sušené droze dochází k rozkladu účinných látek, a proto se nedoporučuje dlouhé skladování a nemá být užívána droga starší než rok. Mezi jednotlivými částmi rostliny – listy, lodyhy, kořen, květy, semena – obsahují stejné procento účinných látek. Zpracování průtržníku je pracné a komplikované, i když roste jako plevel v mnohých zahradách.
Čerstvá nať je téměř bez zápachu. Chuť má slanou a trpkou. Sušená nať průtržníku chlupatého při sušení voní kumarinem, má barvu kalně zelenou a kromě kumarinové vůně vydává i vůni poněkud připomínající šťavel. Chuť drogy po usušení je slabě nahořklá a škrablavá, trpce slaná, suchá droga je bez pachu. Usušená nať průtržníku holého (lysého) je bez zápachu. Chuť drogy je nahořklá, barva žlutozelená. (EAN: 8594056694129)
Recenze
Zatím zde nejsou žádné recenze.