Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the astra-sites domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web40/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the woocommerce domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web40/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the woocommerce-pdf-invoices-packing-slips domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web40/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the cartflows domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web40/web/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Funkce _load_textdomain_just_in_time nebyla použita správným způsobem. Translation loading for the astra domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Další informace o testování programu a hledání chyb naleznete v manuálu na stránce Ladění ve WordPressu (anglicky). (Tato zpráva se nově zobrazuje od verze 6.7.0.) in /var/www/clients/client1/web40/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Koriandr setý plod 100g Coriandrum sativum fructus tot. – Bylinky

Koriandr setý plod 100g Coriandrum sativum fructus tot.

74,00 

+ Free Shipping

Coriandrum sativum fructus.   . Droga obsahuje silici s velkým obsahem linalolu, dále geraniol, borneol, cymen, umbelliferon, mastný olej, organické kyseliny, třísloviny, pektiny, cukry, vitamín C, tanin a další účinné látky. U koriandru se sbírá plod, který se využívá jako koření a léčivka. Drcený koriandr se často používá také pro zlepšení vůně a chuti čajových směsí. Jeho účinek lze potencovat smícháním s kmínem, fenyklem, anýzem nebo kořenem anděliky. 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl studené vody, přivést do varu, vařit 1 min. vyluhovat 15 min. popíjet 3x denně. Milota s.r.o., Záhumení 168, 74285 Vřesina, , Česká republika

Coriandrum sativum fructus. Droga obsahuje silicu s veľkým obsahom linalolu, ďalej geraniol, borneol, cymén, umbelliferon, mastný olej, organické kyseliny, triesloviny, pektíny, cukry, vitamín C, tanín a ďalšie účinné látky. U koriandru sa zbiera plod, ktorý sa využíva ako korenie a liečivka. Drvený koriander sa často používa aj pre zlepšenie vône a chuti čajových zmesí. Jeho účinok možno zosilniť zmiešaním s rascou, feniklom, anízom alebo koreňom angeliky. 1,5 čajovú lyžičku preliať 3 dcl studenej vody, priviesť do varu, variť 1 min. vylúhovať 15 min. popíjať 3x denne.

Coriandrum minus, Coriandrum diversifolium, Coriandrum globosum, Selinum coriandrum, Cuminum cyminum Koryandr setý
Fructus coriandri, Fructus coriandri sativi Semeno koriandru
Anýz štětičný, koliandr, koliander setý, kyšnec, koriander kyšnec, kyšnecové semeno Koriander siaty r Garten-Koriander Kišnec posevnoj Coriander Kolendra siewna
Podstatnou složku koriandru tvoří silice, jejíž výtěžnost kolísá podle původu mezi 0,2-1,0%. Pro výtěžnost jsou vhodnější malé plody. Hlavní složkou silice je příjemně páchnoucí d/+/-linalol, koriandrol (50-70%), potom geraniol, jeho acetát, limonen, terpinen, borneol, linalol, cymen, kamfor, umbeliferon a příp. plošticovitě páchnoucí trans-tri-decen-/2/al/1/. V oleji endospermu (13-20%) obsahuje droga po zmýdelnění hlavně kyselinu petroselinovou, zatím co proteinů je asi 17%. Z ostatních látek jsou tu ještě třísloviny, pektin, kyselina askorbová a sacharidy. Jsou přítomny i flavonoidy včetně kvercetinu, kampferolu a apigeninu, kumariny a fenolové kyseliny.
Lékové formy: drcené plody, tinktura, nálev. Sama droga se předepisuje zřídka, častěji tvoří složku čajovin, hlavně karminativních.Běžné dávky jsou půl kávové lžičky na šálek záparu, pije se 2-3x denně.Nebo:Průměrná jednotlivá dávka je 1 g v záparu.Nebo:Na přípravu záparu se může použít i 1/2 kávové lžičky drogy: pije se 2-3x denně.Nebo:Obvyklá dávka je 2-3 g plodů na 3 dl vody (ohřívá se 10-15 minut, pije se 2-3x denně asi po 1 dl).Decoctum fructus coriandri (2-3 g drogy na sklenici vody) se pije 2-3x denně po 1/3-1/2 sklenice.Průměrná jednotlivá dávka je 1 g v práškované formě (na špičku kulatého nože) 3-4krát denně.Oleum coriandri se přidává do rozličných mixtur jako aromatikum.
Zevně je možno užít inhalace z vařícího se drceného koriandru. Dle potřeby inhalujeme jednou až dvakrát denně po 5, 8 až 10 minutách.Zevně je možno užít koriandr i ve formě mazání.
Jako náhrada se může použít droga z Anthemis nobilis. Droga chemicky připomíná kmín a používá se v podobných indikacích.
Jednoletá bylina vysoká asi 25-100 cm. Nať jemně rýhovaná, dolní listy jednoduché nebo peřovitě zářezové, stonkové dvakrát až třikrát peřovitě složené, tvoří čárkovité segmenty. Květy v okolících bez obalů, bílé nebo růžové. Okolíčky mají čárkovité obaly. Květy voní, ostatní části rostliny nepříjemně páchnou. Kvete v červnu-červenci. Plody jsou kulaté nažloutlé dvojnažky.
Druh pochází z Blízkého východu a Středomoří. U nás zdomácněl v zeleninových zahrádkách. Po čase zplaňuje. Spokojí se i s chudšími půdami.
Koriandr je jednoletá rostlina, vyžaduje teplou, hlinitou, hlubokou půdu, přitom sypkou, středně vlhkou a výslunnou, chráněnou polohu. Pole hnojíme a zoráme již na podzim. Na jaře vysejeme semeno do řádků 35 cm od sebe vzdálených a mladé rostlinky okopáváme a chráníme před zaplevelením. Sklizeň nastane, když se většina plodů zbarví do hněda. Rostliny se v ranních hodinách požnou, svážou do malých otýpek, které svezeme s pole a postavíme na slunných a vzdušných místech, aby doschly. Potom semeno vymlátíme na vzdušné půdě, kam nemají přístup myši, rozestřeme a usušíme. Koriandru se daří zejména v čerstvé, lehké, hluboké, propustné a dobře zpracované půdě. Potřebuje na jaře vlhké počasí, v době květu a zrání suché a teplé. Jako hnojivo se užívá dobře proleželá kravská mrva nebo starý kompost. Z umělých hnojiv se osvědčil čilský ledek a fo sfáty. Pole určené pro pěstování koriandru se na podzim hluboko zorá po pohnojení, nechá přes zimu ležet a na jaře lehce zkypří a uvláčí. Semeno se seje brzy z jara, nejlépe počátkem dubna, do řádků vzdálených 35 cm. Klíčí až po řadě dní, někdy i po řadě týdnů. Hned po vzejití se musí osev několikrát lehce okopat a později okopčit. Plet se musí velmi pečlivě a často. Zprvu roste koriandr zvolna, jakmile však rozkvete, rychle vyroste a rozvětví se. Koncem srpna nebo začátkem září, když se většina plodů zbarví hnědě, začne se sklizní. Za ranní rosy se natě otrhají, sváží do snopků a nechají na slunném místě dozrát. Na plachtě se semeno vymlátí, vyčistí a rozprostře k doschnutí na vzdušné půdě nebo sýpce. Úplně suché semeno se navrší do hromad a často přehazuje. Nutno upozornit, že koriandr je velmi často napadán myšmi. Jednoletá bylina. Vyžaduje hodně slunka a kyprou půdu. U nás lze pěstovat dost obtížně.
Farmaceuticky používaný plod je dvojnažka, která se liší od ostatních plodů miříkovitých rostlin tím, že je okrouhlá, kulatá a semenný bílek na vnitřní straně je je lžícovitě vybraný (dutosemenná dvojnažka). Podobně stavěných dvojnažek je v naší květeně velmi málo. Podle velikosti plodů se obvykle rozlišují dvě variety: var. vulgare Alef. – bývá oficinální v lékopisech. Plody mají průměr asi 3-5 mm. Častější je však var. microcarpum D.C., která má průměr pouze 1,5-3 mm. Plody se pro farmaceutické účely sbírají tehdy, když začínají žloutnout (červenec-srpen). Odřezávají se celé okolíky, nebo se rostliny zrána pokosí nebo vytrhají, svazují se do sopečků a nechají dozrát a dosušit.
Po vymlácení se plody třídí a dosuší podobně jako všechny drogy s obsahem silice, tedy v tenkých vrstvách na suchých a vzdušných místech (maximální teplota 35°C). Poměr seschnutí je asi 1,5:1. Skladuje se v dobře uzavřených obalech (ne z umělé hmoty), chráněná před světlem, vlhkem, hmyzem a hlavně nutno dávat pozor na myši, které někdy škodí i čerstvým plodům.
Nadzemní část rostliny za čerstva páchne nepříjemně, sušením se však tento pach ztrácí a droga i bylinná část dostává příjemné kořenité aroma i chuť. Plody koriandru mají za čerstva velmi odporný zápach, připomínající štěnice (ploštice). Po usušení voní jemně aromaticky a kořenně. (EAN: 8594056693726)

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Koriandr setý plod 100g Coriandrum sativum fructus tot.”

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík