Eupatorium cannabinum herba. . Hlavní obsahovou látkou je hořký glykosid eupatorin, dále zde nacházíme třísloviny, malé množství saponinů, flavonoidy, seskviterpenové laktony a ne zcela potvrzena je přítomnost několika alkaloidů, které se zřejmě nacházejí pouze v rostlinách z určitých lokalit. Nověji stanovený eupatopicrin má pravděpodobně protinádorové působení. Proslulý herbář Petra Ondřeje Matthioliho doporučuje kombinaci sadce a zemědýmu. 1,5 čajovou lžičku přelít 3 dcl vařící vody, vyluhovat 15 min. popíjet 1x denně. Milota s.r.o., Záhumení 168, 74285 Vřesina, , Česká republika
Eupatorium cannabinum herba. Hlavnou obsahovou látkou je horký glykozid eupatorin, ďalej tu nachádzame triesloviny, malé množstvo saponínov, flavonoidy, seskviterpenové laktóny a nie celkom potvrdená je prítomnosť niekoľkých alkaloidov, ktoré sa zrejme nachádzajú iba v rastlinách z určitých lokalít. Novšie stanovený eupatopicrin má pravdepodobne protinádorové pôsobenie. Preslávený herbár Petra Ondřeja Matthioliho odporúča kombináciu konopaču a zemedymu. 1,5 čajovú lyžičku preliať 3 dcl vriacej vody, vylúhovať 15 min. popíjať 1x denne.
Herba eupatorii cannabini Nať sadce konopáče
Konopáč, sadec, truňk sv. Kunigundy Konopáč obyčajný r Hanfähnlicher Wasserdost, r Gemeiner Wasserdos, s Kunigundenkraut Agrimony Sadziec konopiasty
Rostlina obsahuje ne zcela probádané hořčiny (seskviterpenové laktony eupatorin, eupatopikrin (eupatopicrin), dále laktucerol – totožný s taraxasterolem z kořene pampelišky), silici, třísloviny, organické kyseliny, cholin, saponiny a pyrolizidinové alkaloidy (trachelantamidin a achinantin), v kořeni je rezervní fruktózan inulin. Alkaloidy se zřejmě nacházejí pouze v rostlinách z určitých lokalit. Eupatopicrin má pravděpodobně protinádorové působení. Obsaženy jsou i flavonoidy.
Vzhledem k tomu, že sejedná o rostlinu problematickou, při míchání do směsí dbáme na to, aby obsah drogy nepřevýšil 15% a čajovina nebyla podávána déle než 1 měsíc. Rozpráškovaný kořen se dávkuje po 4-5 g jako cholagogum a laxans. Běžný je i macerát ze dvou lžiček natě na 5 dl vody (maceruje se 8 hodin za studena, pije se přes den po doušcích, a to při chorobách jater, sleziny a žlučníku i jako diuretikum).Z naťové či spíše listové drogy býval připravován nálev, z kořenové drogy odvar, v obou případech v poněkud menších koncentracích, než je obvyklé.Odvar z listů a květů:Po 15 až 25 gramech listů a květů na 0,5 litru vody, nebo 3 hrsti listů na 500 ml vody svaříme na 2/3 původního objemu, přecedíme, přidáme cukr nebo med podle potřeby a denně pijeme 1 malou skleničku, ráno a večer. Účinkuje ve větších dávkách jako projímadlo a močopudný prostředek. V menších dávkách jej doporučujeme při vadách prokrvení v pánvi, kožních vyrážkách, poraněních, ale i při hypterii, jaterních, slezinových a žlučníkových potížích a při vodnatelnosti.Odvar z kořene:Dvacet gramů kořene na 0,5 litru vody slouží jako mírné projímadlo. Odvar připravíme tak, že čajovou lžičku kořene dáme do šálku studené vody, převaříme, odstavíme na 15 minut, přecedíme a pijeme 3krát denně šálek, před jídlem.Nálev z listů:Nálev z listů je chutný prostředek proti hysterii, na vnitřní poranění, proti kašli, chronickým katarům, vodnatelnost a cizopasníkům. Nálev používáme také zevně na obklady otoků na končetinách, ale také na obklady jater a sleziny.Jako imunostimulans podáváme výhradně tinkturu, připravenou obvyklým postupem z čerstvé, nesušené suroviny. Užíváme ji při akutních virózách, v dávce 5 až 10 kapek každé 2-3 hodiny první tři dny, a potom 4krát denně 15 kapek, až do uzdravení.
Statná trvalá bylina s přímými, jednoduchými, načervenalými, krátce chlupatými, u vrcholu rozvětvenými natěmi (do hustých chocholičnatých metlin), vysoká 70-150 (200) cm. Listy jsou protistojné, krátkostopkaté, holé nebo slabě chlupaté, rozdělené na 3-5 kopinatých lístků s hrubě zoubkatým okrajem (jsou velmi podobné listům konopí), rostou hojně po celé nati. Drobné načervenalé úbory jsou seskupené ve svazečcích a tvoří husté metliny na koncích vidlicovitých větviček. Květy jsou oboupohlavní, rourkovité, purpurové nebo špinavě růžové, zřídka bílé, vonící a mají dlouhé bílé blizny. Kvete v červenci-září. Plod je podlouhlá, pětiboká a bradavičnatá nažka, na vrcholu ověnčená chocholcem jednoduchých štětin.
Roste od nížin po horský stupeň, hlavně ve světlých lesích, na vlhkých loukách, u potoků a v příkopech. Má v oblibě vlhké hlinité, vápenaté nebo jílovité půdy, promísené humusem a kamením, bohaté na živiny. V místech, kde se mu dobře daří, vytváří obvykle rozsáhlé porosty.
Sbírá se kořen a kvetoucí nať. Předmětem sběru je kvetoucí nať, ze které jsou vyloučeny tuhé lodyhy, nebo pouze list (Herba et Folium eupatorii cannabini). Nejlepší sběr je kolem poledne. Pozdní sběr zaměřujeme výhradně na listy, protože květová droga, připravená z plně rozkvetlých bylin, zpápěří a ztrácí jakost. Jen ojediněle se setkáváme se sběrem kořenů.
Sadec příjemně voní a chutná hořce. (EAN: 8594056693313)
Reviews
There are no reviews yet.